April 3, 2012 By admin

Poziv za učlanjenje u Epikurejsku školu

[vc_row][vc_column][ultimate_heading source=”post_title” alignment=”left”][/ultimate_heading][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

U okviru SGE od jeseni 2013. godine počeće sa radom Epikurejska škola čiji će se program realizovati kroz različite forme druženja i zajedničkih aktivnosti. Reč je o šestonedeljnom programu upoznavanja sa principima epikurejske filozofije života koja je zasnovana na pozitivnom traganju za zadovoljstvom, uz poštovanje umerenosti i razboritom promišljanju o tome kako pojedine odluke i odnose u koje stupamo utiču na naš ukupni kvalitet života.

Pružanje pomoći u ličnom razvoju u okvirima društvenih klubova koji su koncipirani kao filozofske škole antičkog tipa danas je rastući trend u najrazvijenijim zemljama nastalim na tradiciji zapadne antičke filozofije.  Unapređivanje svojih društvenih odnosa i vežbanje vrline i umeća koja se uče u savremenoj filozofskoj epikurejskoj školi, a koja se mogu negovati samo u zajednici ljudi koji dele slična interesovanja i potrebu da vode „promišljen život“ u Evropi i Severnoj Americi čini se da dobija primat u odnosu na ostale koučing metode.

Epikurejska škola uključuje tematske sastanke, seminare, zajedničke odlaske na vikend-radionice, umetničke, zanatske i filozofske večeri, program čitanja epikurejskih i povezanih tekstova, projekcije filmova i druge aktivnosti koje, na neakademski način, upoznaju članove sa načinom života koji sugeriše epikurejska filozofija, i koji grade zajednicu ljudi sa epikurejskim vrednostima.

Osnovna pretpostavka epikurejstva je da izvor pozitivne motivacije počiva na zadovoljstvu, ali takvom zadovoljstvu koje, u dugoročnoj perspektivi, neće dovesti do više patnje i stradanja nego što donosi prijatnosti. Na osnovu ovog principa etike kao filozofije života („eudajmonističke etike“), Epikurejci su izveli složen sistem pravila i vrednosti koje omogućavaju postizanje opuštenosti („ataraxia“) i odsustva nepotrebne patnje („aponia“), na kojima su izgradili svoju zajednicu.

Članstvo u Epikurejskoj školi brojčano je ograničeno na 15 polaznika. Upis je otvoren od 1. aprila 2013. godine do popune broja mesta. Početak škole planiran je tokom jeseni 2013.

Za sve informacije zainteresovani se mogu obratiti na office@etika.edu.rs.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]